5. klassi loodusõpetus, vesi

Töökava järgne teema: vee olekud

Alateema vee puhastamine

Tunni teema: ilmavaatlus, lume paksuse mõõtmine, filtreerimine

Tunni eesmärgid: kinnistada teadmisi vee olekustest, arendada vaatlus- ja katse tegemise oskust,

iseseisvalt töötamise oskust, korrektset tulemuste vormistamist, arutelu ja järelduste tegemist.

Vahendid: 200g klaaspurk, kirjutamisalus, joonlaud, pliiats, lehter, filterpaber

Sissejuhatus:

 

Täna on meil välitund. Eesmärgiks on uurida lume sügavust, puhtust ja vaadelda ilma.

Kõik tegevused teeb iga õpilane ise ja vormistab tulemused õpimapi jaoks. Kirjuta õues nii, et

pärast oskad oma kirja lugeda!

Töö käik:

Annan teile töölehed ja kirjutusalused koos välitööde pliiatsiga. Nüüd vaatame, mida on vaja teha.

1.Kõigepealt teete ilmavaatluse, panete kirja tuule suuna, temperatuuri, pilvisuse, sademed.

2. Siis mõõdate 5 erinevas kohas lume paksuse ja märgite mõõtmispaiga ning tulemuse.

3. Järgmisena võtate ühe purgiga lund kõige puhtama lumega alalt, teise purgiga teeäärsest vallist.

Purki ei tohi täis toppida, muidu sulab lumi liiga kaua, meil pole nii palju aega.

Kordame: mitu tegevust oli vaja teha? mida teete kõigepealt, miks ei tohtinud purki lund suruda?

Kas küsimusi on?

4. Toote veepurgid klassi, asetate radiaatorile, panete kirja kellaaja ja jälgite lume sulamist.

Ühes purgis segate, raputate, lund sulamise ajal, teist purki ei puuduta.

Kas on küsimusi? Iga õpilane märgib oma lehele andmed, valib ise lume sügavuse mõõtmise koha.

Ära mõõda jäljes lund, sest seal on lumi kokku pressitud, me ei saa võrreldavaid tulemusi.

5. Lume sulamise ajal panete vaatluspäevikusse kirja ilmaandmed ja

6. joonistate lume sügavuse graafiku.

7. Seejärel voldite pabertaskurätikust filtri.

8. Mõõdate veetaseme purgis.

Õpetaja selgitus:

Vee puhastamiseks on mitu võimalust. Joonised on tahvlil.

  1. setitamine                                            suured osad vajuvad põhja
  2. pealt ära kallamine                               paks sade jääb põhja
  3. filtreerimine                                         hõljumi saame eraldada
  4. keemiline puhastamine             bakteritest jt mikroorganismidest saame vabaks

Tegevuste juhendamine:

Peale lume sulamise aja kindlaks tegemist, kasutame lehtrit, valmistatud filtrit ja puhast purki vee

kurnamiseks e filtreerimiseks. Vaatleme vee puhtust. Selleks kasutame valget paberit, kui värvus

erineb, siis pole vesi puhas. Teeme järeldused 2 purgi sisu võrreldes.

Mõõdame vee taseme musta vee purgis pärast 3 filtreerimist, ümbervalamist. Vaatleme värvust,

võrdleme puhta vee purgiga. Mida järeldame?

Kokkuvõte:

Millised on vee olekud? Kuidas neid nimetatakse, millises olekus mõõdetakse veetaset? Millises

paigas ümber koolimaja oli lume paksus väikseim, miks? kuidas saab looduses olevat vett

joogikõlbulikuks muuta? Kas sina tohid matkates juua vett looduslikust veekogust? Mida teha kui

on janu ja pole endal puhast vett kaasas? Millest saaks teha lehtri ja filtri? Milline elukutse on

seotud ilma vaatlemise ja sademete mõõtmisega? Milline tegevus tuli sul täna hästi välja?

Kas sa küsisid teistelt abi? Mida uut said sa täna teada?